Jamaika: Ocho Rios

Antras uostas – Ocho Rios Jamaikoje. Miestukas rodos trečias pagal gyventojų skaičių – po sostinės ir garsiojo Montego Bay apie kurį dainavo vienas vyrukas (atspėkit kuris?). Smarkiai turistinis, nes čia pastoviai švartuojasi bent pora kruizinių laivų. Kadangi principingai neimam jokių laive siūlomų turų, į aplinkines įžymybes tenka prasibrauti pro galybę lindikų siūlančių viską – tuos pačius turus (tik geresnėm kainom), taxi, šiaip visokius niekalus. Nueinam iki centro pėsčiomis – ne taip ir toli. Kadangi laive valanda interneto kainuoja maždaug tiek, kiek uždirbdavau per tris dienas (kai dirbau), o kelionę toliau planuotis reikia, tad pirmu taikymu varom į interneto kavinę. Dar pakeliui surandam „turizmo informacijos centrą“, kuriame vyrukas duoda žemėlapį, pasako, kur internetas ir kur galima apsikirpti. Dar aišku pasiūlo visokių turų ir taxi. Sutvarkom reikalus internete, pasidžiaugiam minute be lindikų ir einam ieškoti kirpyklos. Kirpėjui paaiškinu, kad tiesiog apkirptų ir paliktų maždaug colio ilgio plaukus. Tas palinksi galva lyg būtų supratęs ir ramiu veidu nuskuta mane palikdamas gal pusę centimetro. Jamaikoj yra dvi šukuosenos – tokia ir dredai. Kitokių gali net neprašyti.
Po šaunaus apsikirpimo užeinam į prekybos centrą, patikrinam romo atsargas. Pasirinkimas geras. Nors Jamaika turi savo dolerį, bet čia minios turistų, tad amerikonišką dolerį priima visur ir labai mielai. Netgi visai tikru kursu. Kai kurie tiktai gražą atiduoda jamaikietiškom kapeikom. Praeinam per turgų, kuriame irgi visi siūlo viską pirkti, gana įkyriai. Kai atsisėdam vidury turgaus ant fontaniuko ir pradedam stebėti pardavikus ir pirkikus, lindikai atstoja. Toliau einam gatve, turistų mažėja, vietinių daugėja. Nebelieka didelių parduotuvių su šveicariškais laikrodžiais. Nemažai vietinių sveikinasi, kažką pakalba tau „Yo sta!“, „A maan“, „Hielo“, „Velkom tu džamieka“ ir t.t. Pats geriausias akcentas :)
Nepastebimai šalia pradeda eiti bedantis (tiksliau gal dvidantis) vyrukas ir vis pasako ką nors apie aplinkui esančią gatvę/namą/bokštą. Kviečia užeiti į turgų. Suprantam, kad prasidėjo turas, už kurį reikės susimokėti gale, bet nusprendžiam pasivaikščioti kartu. Turgus kiek kitoks nei anksčiau praeitas – čia perka vietiniai, turistų nelabai yra, matėm tik porą su tokiais pačiais „gidais“. Bevaikštant po turgų prisijungia dar vienas – išrodo įvairiausius vaisius, prieskonius etc. Papasakoja, ką žino apie Jamaiką, parodo kur gyvena turčiai ir praveda pro rajoną, kur gyvena patys – neblogas šiukšlynas. Dar praeinam dirbtuves, kur bičiukas gamina rankdarbius, kuriuos maždaug 5-10 kartų didesne kaina pardavinėja anam turguj turistams. Pats GEROKAI įpiešęs, trenkia rimtu peregaru. Eksperto akim įvertinu, kad išsiblaivęs nebuvo bent savaitę. Dar praeinam pro daržus ir sodus kur augina viską, ką po to pardavinėja maisto turguje. Randam cinamono, citrinžolės, visokių bulvių, bananų, plantanų ir visokio kito gėrio. Parodo marichuanos krūmą, klausia ar atpažįstam. Šypsodamiesi linksim, Dalia nufotografuoja. Kitas klausimas natūralus – gal norit pabandyti? Sakom gal nusipirktume geriau. Susuktą ar ne? Susuktą. Atneša dvi labai rimtas suktines, sako atsiskaitysim turo gale. Sutarta. Dar pataria rūkant maišyti ne su tabaku o su rozmarinu! Pažadu, kad išbandysiu. Dar pasiblaškom po apylinkes ir baigiam turą. Pasiūlyta suma vaikinų nepradžiugina, sako matai čia tik už žolę tiek reikia. Labai įsižeidžiu, paklausiu ar laiko mane kvailu, kad tokias kainas siūlo. Pasiginčijam porą minučių – ateina kažkoks rajono vyresnysis – papasakoja, kad už turą mokam kiek norim mokėti, kad jų tikslas – jog visi turistai išeitų su šypsena. Patikinu, kad sumokėjau tikrai pakankamai ir atsisveikinam. „Peace. Spread the word“ atsisveikina vyresnysis.
Likusį laiką prasibastom po miestą, užeinam dar į turistinių parduotuvių kaimelį, nieko neperkam. Užeinam į vietinę šėryklą – gaunam visai skanaus maisto. Grįžtam į laivą, patikrinam pirkinius – pasirodo rozmarino vyrukai pagailėjo ir prisuko grynos žolės. Pagalvoju, kad gal ir be reikalo taip smarkiai kibau į atlapus :) Visi likę vakarai laive pagardinti skaniu dūmu.


View RTW in a larger map

This entry was posted in Uncategorized and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>